KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15837103

nr 1583 7103

Ellis Wallin

(1888-1972), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad -58, Stens Huvud. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.

måndag 4 december 2023
kl 20:49:20

Ellis Wallin

Läs mer om Ellis Wallin